Ankestyrelsen har bedt 26 kommuner om en udtalelse vedrørende deres anvendelse af konsulenter inden for det sociale område
Det har fremgået i pressen, at 26 kommuner anvender eller overvejer at anvende konsulenter til at finde besparelser på det sociale område. Social- og Indenrigsministeriet har kontaktet Ankestyrelsen for at få vurderet lovligheden af disse aftaler.
Vi har derfor foreløbig bedt de 26 kommuner, som er omtalt i medierne, om en udtalelse.
Vi skal bruge udtalelsen til at vurdere, om der er anledning til at rejse en tilsynssag.
I udtalelsen skal kommunerne blandt andet redegøre for:
- Hvilke opgaver konsulentfirmaet er blevet bedt om at varetage.
- Hvordan konsulentfirmaet har arbejdet med konkrete borgersager for at kunne komme med anbefalinger i forhold til bl.a. kvalitet og effektivisering.
- Antallet af sager, hvor en borgers allerede bevilgede hjælp/støtte/tilbud mv. efter servicelovens regler er blevet ændret efter konsulentfirmaets gennemgang.
- Hvorvidt kommunen efterfølgende har konstateret, at der er truffet urigtige afgørelser efter konsulentfirmaets gennemgang af de enkelte sager, herunder hvorvidt kommunen i så fald har rettet op på fejlene i disse afgørelser.
- Hvilket beløb kommunen ved kontraktens indgåelse budgetterede med at betale til konsulentfirmaet, og hvilket beløb kommunen har betalt til konsulentfirmaet på nuværende tidspunkt.
- Hvorvidt der er indgået aftale med konsulentfirmaet om betaling efter ”no cure no pay”-princippet, hvor aflønningen er en del af de besparelser konsulenterne finder.
Disse 26 kommuner har modtaget en høring fra Ankestyrelsen:
- Hedensted
- Silkeborg
- Tårnby
- Køge
- Næstved
- Nyborg
- Kerteminde
- Nordfyns
- Kolding
- Vejle
- Billund
- Horsens
- Odder
- Aarhus
- Favrskov
- Randers
- Ringkøbing-Skjern
- Holstebro
- Vesthimmerland
- Rebild
- Hjørring
- Allerød
- Fredericia
- Odsherred
- Furesø
- Ballerup