Forside » Nævn » Klagenævnet for Specialundervisning » Om Klagenævnet for Specialundervisning » Medlemmer i Klagenævnet for Specialundervisning

Medlemmer i Klagenævnet for Specialundervisning

Klagenævnet for Specialundervisning består af en formand og fire medlemmer.

Klagenævnets medlemmer er udpeget for en 4-årig periode.

Medlemmer i klagenævnet:

  • Ankechef Cathrine Due Billing (formand) udpeget fra 26. april 2018 til 15. april 2022.

Følgende medlemmer er udpeget per 1. januar 2015:

  • Byrådsmedlem Lene Hatt (KL)
  • Kommunalbestyrelsesmedlem Peter Lillebæk Jensen (KL)
  • Dorrit Anette Christensen (Danske Handicaporganisationer)
  • Karl-Åge Andreassen (Danske Handicaporganisationer)
Sidst opdateret 20.06.2018